چکار کنیم که فونت های فارسی در ArcGIS به هم نریزد؟  چاپ

تاریخ : دوشنبه 20 مهر 1394 در ساعت 00:32
با سپاس از خانم مهندس رحیم پور، کارشناس ارشد برنامه ریزی منطقه ای

اول از همه توجه داشته باشید که نرم افزار ArcGIS فونت ها را از پوشه Fonts در ویندوز می خواند (C:\Windows\fonts). پس اگر فونت مورد نظر در این پوشه موجود باشد، قاعدتا بایستی بدون مشکل فونت مورد نظر خوانده شود. فونت ها بایستی با دو پسوند ttf (True Type Font) و otf (Open Type Font) باشند تا بتوانید آنها را در پوشه فونت های ویندوز کپی کنید.
اگر یک فایل را از autocad به نرم افزار ArcGIS وارد می کنید توجه داشته باشید که نرم افزار autocad فونت ها را از پوشه مخصوص به خود که در آدرس C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD\Fonts قرار دارد می خواند. فرمت این فونت ها shx است و با فونت های ویندوز متفاوت است. ساده ترین کار در این مورد استفاده از فونت های پیش فرضی چون Arial است. این فونت از نوعی استاندارد فونت های ویندوز به نام Unicode پشتیبانی می کند و به همین دلیل می توانید بدون مشکل در بیشتر نرم افزارها از این فونت استفاده کنید. اما اگر از فونت shx خاصی استفاده می کنید بایستی معادل ttf یا otf آن را داشته باشید و در پوشه فونت های ویندوز کپی کنید.
اما زمانی که فایل shapefile یا … را از سیستمی به سیستم دیگر منتقل می کنید نیز ممکن است با مشکل خوانده نشدن فونت های فارسی در جداول توصیفی روبرو شوید. برای این مشکل ابتدا مراحل زیر را انجام دهید:
۱- control panel و سپس Region and language را باز کنید.
۲- از برگه Administrative گزینه change system locale … را انتخاب کنید.
۳- از منوی آبشاری به دنبال گزینه Persian بگردید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.
۴- نرم افزار Arcmap را اگر باز کرده اید ببندید و دوباره باز کنید. در صورت عمل نکردن ویندوز را restart کنید.

system locale را persian قرار دهید.
ممکن است با این کار نیز مشکل شما حل نشود، در ارتباط با shapefile کمی کارتان مشکل است اما برای پایگاه داده ها یک راه ساده وجود دارد.
اما مشکل به هم ریختن فونت های فارسی در جداول توصیفی از کجا ناشی می شود. کاراکترهای فارسی امکان ذخیره در shapefiles معمولی، coverage و SDEرا ندارند. اما این کاراکترها در personal geodatabase ها و shapefiles هایی که Unicode برای آنها فعال شده باشد بدون مشکل ذخیره می شوند. پس توجه داشته باشید اگر می خواهید اطلاعات را انتقال دهید حتما از یکی از دو فرمت personal geodatabase یا Unicode enabled shapefile استفاده کنید. فعال کردن Unicode برای shapefile کمی مشکل است اما اگر راغب هستید از این آدرس پیگیری کنید. پایگاه داده ها (geodatabase) از فرمت های Unicode به صورت پیشفرض پشتیبانی می کنند. پس همواره در انتقال فایل ها از این فرمت استفاده کنید. اگر با وجود استفاده از پایگاه داده باز هم فونت ها به هم ریخته است در پنجره جدول توصیفی بر روی Appearance کلیک کنید و سپس یک فونت Unicode مثل Arial Unicode ms را انتخاب کند.

یک فونت Unicode مثل Arial Unicode ms را انتخاب کند.
یک راهی که برای shapefile ها به نظرم می رسد و ممکن است گاها کارساز باشد تغییر دستی Encoding فایل dbf به فرمت Utf-8 است. بدین منظور در بین فایل های که یک shapefile را تشکیل می دهند به دنبال فایل با پسوند .dbfبگردید. این فایل را با notepadباز کنید و سپس بر روی File > Save as کلیک کنید و نوع Encoding را Utf-8 قرار دهید. سپس فایل را ذخیره کنید و مجددا آن را در Arcmap باز کنید.

روش دیگری که برای shapefile ها ممکن است کارساز باشد ساخت فایل .cpg است. در این باره می توانید در اینترنت جستجو کنید.
اگر این روش ها برای shapefile کارساز نبود تنها راهی که می ماند ذخیره مجدد اطلاعات از منبع اولیه با فرمت پایگاه داده و سپس انتقال آن به کامپیوتر دیگر است.

نظرات (0)
نام :
پست الکترونیکی :
وب / وبسایت :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد